کتاب اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم | آرین سیستم

کتاب اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم + ماده ۱۶۹,۱۳۱,۵۷,۱۸۱,۱۰۳ | TAX

 یکی از ابزارهای مهم در سیاست های اقتصادی کشورهای رو به توسعه ، اظهارنامه مالیاتی می باشد که تغییر نرخ مالیات موجب تبعات کوتاه مدت و بلند مدت در اقتصاد می گردد. در این راستا آگاهی از قانون مالیاتهای مستقیم از اهمیت زیادی برای شهروندان برخوردار می باشد و با مطالعه کتاب قانون مالیاتهای مستقیم ، از مزایا و تسهیلات قانونی خود مطلع می شوند و این امر موجب کاهش جریمه های مالی و مجازات کیفری خواهد شد.
با توجه به اینکه در هر کشوری قانون مالیاتهای مستقیم از مهمترین قوانین بخش حقوق عمومی می باشد ، لازم است مودیان مالیاتی جهت اجرای صحیح و به موقع ، از متن کامل قانون مالیاتهای مستقیم اطلاع داشته باشند. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما عزیزان ، دانلود کتاب قانون مالیاتهای مستقیم را به همراه قانون مالیاتهای مستقیم pdf در پایان مقاله قرار داده ایم.

مالیات مستقیم چیست

بر حسب تعاریف کتاب قانون مالیات های مستقیم ، این دسته از مالیات ها به صورت مستقیم از درآمد افراد یا دارائی وصول می گردد و شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر دارائی می باشد. طبق دانلود قانون مالیاتهای مستقیم ، نزد بدهکار مالیاتی مستقیماً مشمولیت پرداخت آن به وجود می آید و به عبارتی اگر از دارائی و درآمد افراد به طور مستقیم وصول شود ، شامل مالیات بر دارائی و درآمد می باشد.

لایحه اصلاح قانون مالیات مستقیم

در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۲ ، کلیات لایحه اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید شامل موارد زیر می باشد :

 • تعدیل نرخهای مالیاتی : نرخهای مالیاتی در لایحه اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم ، برای فعالیتهای اقتصادی کاهش یافته است و بار مالیاتی واحدهای اقتصادی که از سود آنها مالیات دریافت می گردید ، کاهش یافته است. همچنین نرخهای پلکانی به صورت ۲۵ درصدی ثابت تبدیل شده است
 • رفع تبعیض های مالیاتی : بر اساس مجموعه قوانین مالیاتهای مستقیم ، در حال حاضر برخی از معافیتهای مالیاتی که برای موسسات و نهادهای دولتی وجود دارد، طبق لایحه جدید قانون مالیاتهای مستقیم برای همه فعالان عرصه اقتصادی و سرمایه گذاران دولتی و خصوصی ، به طور یکسان مالیات در نظر گرفته شده است ، تا بین نهادهای دولتی و خصوصی شرایط تبعیض آمیز از میان برود
 • اصلاح سازمان وصول و تشخیص مالیاتی : برای کاهش روند بوروکراتیک وصول مالیات ، معاونت مالیاتی وزارت اقتصادی به سازمان امور مالیات تبدیل شده است
کتاب اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم | آرین سیستم

کتاب اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم | آرین سیستم

روشهای تشخیص و وصول مالیات بر اساس اعتماد به افراد و خود اظهاری و همچنین استناد به حسابرسان متعهد در نظر گرفته شده است.

 • مالیات بردارایی
 1. مالیات سالانه املاک
 2. مالیات مستغلات مسکونی خالی
 3. مالیات بر اراضی بایر
 4. مالیات بر ارث
 • مالیات بر در آمد شامل
 1. مالیات بر درآمد املاک
 2. مالیات بر درآمد کشاورزی
 3. مالیات بر درآمد حقوق
 4. مالیات بر درآمد مشاغل
 5. مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
 6. مالیات بر درآمد اتفاقی

ماده ۵۷ قانون مالیاتهای مستقیم

طبق قانون مالیاتهای مستقیم ، اشخاص حقیقی که درآمدی تا میزان معافیت مالیات درآمد موضوع ماده ۸۴ ندارند ، از درآمد مشمول مالیات سالانه مستغلات از مالیات تعیین شده معاف و مازاد طبق دانلود قانون مالیات مستقیم مشمول مالیات می باشد. مشمولین ماده ۵۷ قانون مالیاتهای مستقیم جهت اثبات عدم درامد باید اظهارنامه مخصوصی به اداره امور مالیاتی محل وقوع اعلام نمایند و در صورتی که خلاف اظهارات ثابت شود مالیات به اضافه یک برابر آن به عنوان جریمه باید وصول شود.

ماده ۱۰۳ قانون مالیات های مستقیم

کسانی که در محاکم وکالت می کنند موظف اند رقم حق الوکاله ها را در وکالت نامه های خود قید نمایند و بابت علی الحساب مالیاتی روی وکالت نامه معادل ۵% آن را تمبر الصاق و ابطال نمایند ، و نباید مبلغ تمبر حسب کمتر از میزان مقرر در زیر باشد :

 • تا ده میلیون ریال مابه ‌الاختلاف ۵% ، تا سی میلیون ریال مابه‌ الاختلاف ۴% نسبت به مازاد ده میلیون ریال
 • از سی میلیون ریال مابه‌الاختلاف به بالا ۳% نسبت به مازاد سی میلیون ریال منظور می‌شود و معادل ۵% آن تمبر باطل خواهد شد

ماده ۱۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم

به استثنای ‌مواردی که طبق مقررات درج شده در دانلود کتاب قانون مالیات های مستقیم دارای نرخ جداگانه‌ای می‌باشد ، نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به ‌شرح زیر است‌:

 • تا میزان ۳۰٫۰۰۰٫۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه‌ به نرخ پانزده درصد
 • تا میزان ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه ‌نسبت به مازاد سی میلیون ریال‌ به  نرخ  بیست درصد
 • تا میزان ۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات ‌سالانه نسبت به مازاد یکصد میلیون ریال به  نرخ بیست و پنج‌ درصد
 • تا میزان ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه ‌نسبت به مازاد دویست و پنجاه میلیون ریال به نرخ سی‌ درصد
 • نسبت به مازاد ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه‌ به نرخ سی و پنج درصد
 قانون مالیاتهای مستقیم | آرین سیستم

قانون مالیاتهای مستقیم | آرین سیستم

ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم

به منظور تسهیل در تشخیص درآمد مودیان مالیاتی ، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند در صورت ضرورت کاربرد وسایل ، روش ها و صورت حساب ها را جهت نگهداری حساب برای هر گروه در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار تا آخر دی ماه هر سال آگهی کند و مودیان از اول فروردین سال بعد مکلف به رعایت آن می باشند و عدم رعایت موارد مذکور موجب بی اعتباری دفاتر مربوطه می شود و جریمه ای معادل ۲۰% مالیات منبع در بر خواهد داشت. در دانلود کتاب مالیاتهای مستقیم این گونه بیان می شود که جهت شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و استقرار نظام اطلاعات مالیاتی و هویتی و همچنین عملکرد پولی و اعتباری مودیان مالیاتی ، ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد شده است.

ماده ۱۸۱ قانون مالیاتهای مستقیم

به منظور اجرای مقررات مالیاتی هیات هایی متشکل از ۳ نفر جهت کنترل دفاتر قانونی مودیان مالیاتی طبق آئین نامه پیشنهادی سازمان امور مالیاتی کشور اعزام می شوند و در صورت عدم همکاری در ارائه دفاتر قانونی طبق ماده ۹۷ قانون درآمد ، مشمول مالیات سال مربوطه به صورت علی الراس تشخیص و با نرم افزار حسابداری محاسبه می شود.

دانلود فایلهای PDF قانون مالیات های مستقیم

دانلوددانلود فایل : قانون مالیاتهای مستقیم
فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت

دانلوددانلود فایل : اصلاحات قانون مالیاتهای مستقیم
فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *