مکاتبات اداری و آیین نگارش مکاتبات اداری | آرین سیستم

مکاتبات اداری و آیین نگارش مکاتبات اداری

مکاتبات اداری و نامه نگاری

مکاتبات اداری امروزه در سازمانها به صورت پیشرفته ای کاربرد دارد و همانطور که از مفهوم واژه هم پیداست به نوعی ارتباط در سازمان اطلاق می گردد که به صورت نوشته باشد. حال این نوع ارتباط می تواند از طریق نامه بصورت سنتی باشد یا از طریق نرم افزارهای اتوماسیون اداری مخصوصا اتوماسیون اداری تحت وب.

انواع مکاتبات اداری

مکاتبات نامه های اداری از دیدگاه ارتباطی در کلیه سازمان ها و ادارات خصوصی و دولتی به دو دسته تقسیم می شوند:

 • مکاتبات اداری داخل سازمان
 • مکاتبات اداری خارج سازمان
نمونه نامه داخل سازمان در مکاتبات اداری | آرین سیستم

نمونه نامه داخل سازمان در مکاتبات اداری | آرین سیستم

دستورالعمل مکاتبات اداری

باوجود انواع مکاتبات اداری همگی آنها از یک دستورالعمل در یک استاندارد واحد به نام استاندارد مکاتبات اداری پیروی می کنند که باید ارکان اصلی دستور العمل مکاتبات اداری با توجه به دسته بندی زیر در مکاتبات وجود داشته باشند ، استفاده از یک نرم افزار اتوماسیون اداری باعث رعایت تمام این ارکان به صورت خودکار و اتوماتیک می شود.

 • سرلوحه
 • عنوان
 • متن اصلی
 • امضاء
 • رونوشت
 • آدرس فرستنده
نمونه نامه اداری خارج از سازمان در مکاتبات اداری | آرین سیستم

نمونه نامه اداری خارج از سازمان در مکاتبات اداری | آرین سیستم

آیین نگارش و مکاتبات اداری

مکاتبات اداری از نظر تقسیم بندی داخل سازمانی و یا خارج سازمانی آیین و ضوابط خاصی دارند که باید با دقت کامل رعایت شود. شما عزیزان با رجوع کردن به پایین مقاله می توانید دانلود PDF آیین نگارش مکاتبات اداری را مشاهده نمایید و پس از دانلود آئین نگارش مکاتبات نامه های اداری آن را به صورت اصولی در نامه های خود استفاده کنید.

آیین نامه مکاتبات اداری

همانطور که در مقاله نامه نگاری اداری ، اصول نامه نگاری اداری توضیح داده شد ، دوستان عزیزی که سمت شغلی آنها بگونه ای است که با نامه های اداری سرو کار دارند برای آشنایی کامل با آئین نامه مکاتبات اداری از مقاله ای که در بالا اشاره شد استفاده کنند.

نمونه مکاتبات اداری

پیش تر ما برای دوستان عزیز مقاله ای آماده کرده ایم که تمامی نمونه های نامه های اداری اعم از داخل سازمانی یا خارج سازمانی با شرح کامل با فرمت های PDF  و WORD برای دانلود قرار داده شده است.

هدف ما در این مقاله آموزش نگارش نامه اداری و معرفی نرم افزار اتوماسیون اداری مخصوصا نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب بود. برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار می توانید به صفحه اتوماسیون اداری آرین سیستم مراجعه کنید.

دانلود کتاب آیین نگارش مکاتبات اداری

دانلود دانلود فایل : دانلود کتاب آیین نگارش مکاتبات اداری

فرمت : PDF – حجم فایل  ۱ مگابایت

6 پاسخ
  • مشاورین آرین سیستم
   مشاورین آرین سیستم می گوید:

   با سلام دوست عزیز

   خوشحال هستیم که شما به عنوان یک بازدید کننده از کشور افغانستان از سایت آرین سیستم استفاده می کنید.

   این مژده رو هم بهتون بدم که حدود ۱% از بازدید کنندگان این سایت از کشور همسایه و دوست ما ، افغانستان هستند و شما تنها نیستید.

   اگر سایت و یا وبلاگی دارید از ما حمایت کنید و به ما لینک کنید تا دیگر دوستان شما هم از این سایت استفاده کنند.

   با تشکر و به امید ارسال نظرات دیگر شما.

   پاسخ
 1. سید حسین
  سید حسین می گوید:

  سلام عرض و ادب دارم خدمت تمام دست اندرکاران وبلاگ اصول نامه نگاری. سید حسین حسینی هستم از افغانستان ، میخواستم تقدیر و تشکر کنم از اطلاعات که در خدمت کسانیکه علاقمند نگارش هستند قرار داده اید واقعا معلومات مفید و ارزنده است. من در جستجوی کتاب اصول نامه نگاری شما هستم اما متآسفانه نتوانیستم دریافت کنم اگر این کتاب را داشته باشید و برای بنده به این ادرس زیر ارسال نمایید یک جهان ممنون شما می شوم و در حق همه تان دعا خیر میکنم. hussain.hussaini@crs.org
  جهان سپاس
  سید حسین حسینی

  پاسخ
 2. زهره
  زهره می گوید:

  سلام.وقت شما بخیر.بنده پی دی اف کتاب اصول نگارش و مکاتبات اداری نویسنده اش بهزاد مرد آزاد ناو را میخواستم لطفا در سایت خود در صصورت امکان قرار دهید؟با تشکر.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *