نمونه نامه رسمی + طریقه نوشتن متن دعوتنامه رسمی + انگلیسی | آرین سیستم

نمونه نامه رسمی + طریقه نوشتن متن دعوتنامه رسمی + انگلیسی

در انتقال منظور و پیشبرد امور ، نوشتار به عنوان کانال ارتباطی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. روزانه نامه رسمی بسیاری مانند صورت نامه اداری جلسه و دعوت نامه اداری در سازمان ها در حال مبادله است. بنابراین برای برقراری ارتباط در سازمان طی رعایت ضوابط خاص اداری و نگارشی با اتوماسیون اداری ، باید گفتار به نوشته یعنی نامه رسمی تبدیل شود. با توجه به درک اهمیت نامه رسمی اداری می توان نتیجه گرفت نوشته به عنوان زبان رسمی سازمان شناخته شده و وسیله ارتباط رسمی در سازمان است که با بهره گیری از نرم افزار اتوماسیون اداری مخصوصا اتوماسیون اداری تحت وب تمامی کارها با سهولت خواهند بود.

نامه رسمی اداری

نامه ها به دو نوع نامه رسمی و اداری ، نامه های خصوصی و دوستانه تقسیم می شود. اما در ادارات نامه های رسمی کاربرد دارند که شامل نامه های رسمی و پیام های تبریک و دعوتنامه و… تقسیم می شوند. نامه اداری و رسمی نوشته ای است که توسط پرسنل یک سازمان یا اداره برای واحد و یا شخص مشغول به کار در سازمان خود یا سازمان دیگر نوشته می شود. برای نوشتن نامه رسمی اداری از کلمات خاصی مانند متقاضی ، مدارک ، پیوست ، اقدام لازم استفاده می شود.

قسمت های مختلف نامه رسمی اداری

قبل از نوشتن نامه رسمی باید با بخش های مختلف متن نامه رسمی آشنا شد. هر درخواست یا نامه اداری از پنج جزء زیر تشکیل می شود :

الف – بنام خدا

ب – اسم و سمت سازمانی گیرنده نامه

ج – متن درخواست یا نامه

د – تشکر و قدردانی

ه – مشخصات امضاء کننده

اجزا نامه رسمی | آرین سیستم

اجزا نامه رسمی | آرین سیستم

طریقه نوشتن نامه اداری و رسمی

با نشان دادن مثال و ذکر نکاتی ، می توان به آموزش نوشتن نامه اداری کمک کرد. چون نوشتن نامه اداری و رسمی چیزی نیست که بتوان به صورت گام به گام آموزش داد.

  • در یک طرف صفحه نامه نوشته شود
  • با دقت و صحت متن نامه رسمی تهیه شود
  • پست و مقام شخص گیرنده نامه درمتن نامه رسمی در نظر گرفته شود
  • رعایت شیوایی و روان بودن مطالب و متن نامه رسمی
  • از جملات عامیانه در متن نامه های رسمی استفاده نشود

دعوت نامه رسمی

در ادارات و سازمان ها یکی از انواع نامه رسمی اداری ، دعوت نامه رسمی می باشد که برای شخصی در سازمان یا خارج از سازمان برای شرکت در محفل علمی ، آموزشی و یا حتی همکاری با رعایت تمام اصول نامه نگاری رسمی ارسال می شود.

نکاتی که باید در متن دعوت نامه اداری رعایت کرد :

  • استفاده از کلمات احترام آمیز در شروع و پایان متن نامه های رسمی
  • متن دعوتنامه رسمی اداری خلاصه و بی ابهام و به دور از تعارف های بیهوده باشد
  • رعایت نشانه گذاری و پاراگراف و حاشیه در نمونه نامه رسمی
  • درج تاریخ نامه در بالا و سمت چپ نامه و امضاء در پایین و سمت چپ نامه همانند یک نمونه متن دعوتنامه رسمی

دعوت نامه رسمی | آرین سیستم

دعوت نامه رسمی | آرین سیستم

در نمونه دعوت نامه رسمی در کادر (الف) مشاهده می کنیم از کلمات احترام آمیز استفاده شده و کادر (ب) نمونه ای از یک متن رسمی بدون تعارف است. درکادر (ج) تعدادی از امضاء کنندگان نامه با درج سمت را مشاهده می کنید. رعایت نشانه گذاری ها نیز با کادر آبی مشخص شده است.

نوشتن نامه رسمی به انگلیسی

در نمونه نامه های رسمی به زبان انگلیسی فقط تسلط به این زبان کافی نیست و آشنایی اولیه با اصول نگارش نامه های رسمی انگلیسی نیز الزامی است. در نامه نگاری انگلیسی رسمی ، بخش های اصلی نمونه نامه رسمی انگلیسی شامل عنوان (Heading) متن نامه (Letter) و پایان محترمانه (Ending) می باشد که رعایت اصولی این بخش ها در نامه نگاری انگلیسی رسمی باعث موفقیت در نامه نگاری رسمی می شود.

در نمونه نامه های رسمی به زبان انگلیسی در زیر ، در کادر (a) عنوان ، در کادر (b) متن نامه و در کادر (c) رعایت پایان محترمانه نشان داده شده و رعایت اصول نگارش متن نامه های رسمی کاملاً قابل مشاهد است.

نامه رسمی انگلیسی | آرین سیستم

نامه رسمی انگلیسی | آرین سیستم

هدف ما در این مقاله بیان دلایل اهمیت نامه های اداری و یکی از راه های آسان تر شدن فرایندهای سازمان یعنی استفاده از نرم افزار اتوماسیون اداری بود. برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار مخصوصا نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب می توانید به صفحه اتوماسیون اداری آرین سیستم مراجعه کنید.

دانلود نمونه متن دعوتنامه رسمی

دانلود دانلود فایل : نمونه دعوتنامه ۱

 فرمت : PDF  – حجم فایل ۱ مگابایت

دانلوددانلود فایل : نمونه دعوتنامه ۲

فرمت : PDF  – حجم فایل ۱ مگابایت

دانلود دانلود فایل : نمونه دعوتنامه ۳

فرمت : PDF  – حجم فایل ۱ مگابایت

دانلوددانلود فایل : نمونه نامه اداری

فرمت : PDF  – حجم فایل ۱ مگابایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *