محاسبه اضافه کار | آرین سیستم

نحوه محاسبه اضافه کاری طبق قانون کار – فرمول اضافه کاری

یکی از دغدغه های اساسی کارگران و کارکنان گرفتن مرخصی از کارفرمایان خود می باشد و گاهی پیش آمده که افراد برای انجام کار ضروری خود نیاز به مرخصی داشته و کارفرما مخالفت کرده است. بی اطلاعی افراد نسبت به منابع حقوق کار خود خواسته یا ناخواسته باعث تضییح حقوق کارگر یا کارفرما می شود. یکی از پیامدهای جدی این مساله این است که به دلیل عدم آشنایی با قانون کار مرخصی و نحوه محاسبه اضافه کاری در زمان بروز اختلاف افراد نمی توانند از حقوق خود به درستی دفاع کنند. در ادامه با آیین نامه حضور و غیاب کارکنان دولت و نحوه محاسبه اضافه کاری طبق قانون کار بیشتر آشنا خواهید شد.

آیین نامه حضور و غیاب کارکنان دولت

در جلسه مورخ ۲۸/۱۰/۶۵ هیئت وزیران با توجه به پیشنهاد شماره ۳۴۳۵ سازمان استخدامی کشور آیین نامه حضور و غیاب کارکنان دولت را به شرح زیر تصویب نمودند :

 • کلیه کارکنان موظف اند طبق قانون تعیین شده حضور و غیاب سازمان خود ساعت ورود و خروج خود را رعایت و در نرم افزار ورود و خروج یا لیست حضور و غیاب کارکنان ثبت نمایند
 • بدون مجوز قبلی تاخیر در ورود به محل خدمت تاخیر محسوب می شود و به شرح زیر با او رفتار می شود :
 1. تاخیر تا ۲ ساعت در ماه قابل بخشش بوده و در مرخصی استحقاقی منظور می گردد
 2. تاخیر بیشتر از ۲ ساعت در ماه و ثبت در سیستم حضور غیاب ، مستلزم کسر حقوق و مزایای شغلی خواهد بود
 • خروج زودتر از ساعت مقرر از محل خدمت نیز تعجیل خروج محسوب شده و شامل حکم قسمت “۱” و “۲” می شود
 • به افراد استخدام شده سازمان که در لیست حضور و غیاب بیشتر از ۴ بار تاخیر ورود یا تعجیل در خروج از محل خدمت خود به صورت غیر موجه داشته اند و جمع تاخیر و حضور غیاب بیشتر از ۴ ساعت در ماه برسد ، برای ماه اول و دوم اخطار کتبی داده خواهد شد و برای ماه سوم فوق العاده شغل به میزان ۳۰% و برای ماه چهارم به میزان ۵۰% و برای ماه پنجم به میزان ۱۰۰% و به مدت یک ماه کسر حقوق و مزایا محاسبه می شود
محاسبه اضافه کار | آرین سیستم

سامانه حضور و غیاب | آرین سیستم

مقررات مرخصی

از نخستین ماه خدمت استخدام رسمی و پیمانی دولت ، مستخدم به مدت خدمت خود ماهانه به میزان ۵/۲ روز مرخصی دارد. کلیه کارکنان رسمی و پیمانی طبق قانون خدمات کشوری و بر اساس تبصره ۳ و ۴ ، مجاز به ذخیره مرخصی خود تا ۱۵ روز در سال می باشند و کارگران دائم به مدت ۲۶ روز در سال حق استفاده از حق مرخصی استحقاقی و ثبت در نرم افزار مرخصی را دارند و همچنین ۹ روز در سال نیز می توانند مرخصی استحقاقی خود را ذخیره کنند. و در صورت درخواست به مرخصی روزانه نیز باید فرم مرخصی روزانه را در نرم افزار مرخصی ثبت کنند.

انواع مرخصی

 • مرخصی استحقاقی
 • مرخصی بدون حقوق
 • مرخصی استعلاجی
 • مرخصی کمتر از ۱ روز یا مرخصی ساعتی

استعلاجی در قانون کار

طبق قانون کار مرخصی استعلاجی هر گاه مستخدم رسمی دولت بیمار شود و بیماری او مانع از خدمت او باشد لازم است مراتب را در کوتاه ترین زمان به اداره اطلاع داده و پس از ثبت در نرم افزار ثبت مرخصی ، گواهی استراحت از پزشک معالج را به مسئول مربوطه ارائه نماید.

شرایط مرخصی زایمان تامین اجتماعی

در صورتی که به مدت ۱ سال قبل از زایمان بیمه شده زن یا همسر مرد بیمه شده سابقه پرداخت حق بیمه ۶۰ روز را داشته باشد می توانند به شرط عدم اشتغال به کار از کمک بارداری استفاده کنند و البته این نکته را نباید فراموش کرد که برای فرزند چهارم به بعد این قانون تعلق نمی گیرد. در فاصله سال های ۱۳۷۴-۱۳۶۹ زنان کارگر از ۹۰ روز مرخصی زایمان برخوردار بوده و در تمام مدت مرخصی زایمان مستحق دریافت کمک بارداری بوده اند. اما در فاصله سال ۱۳۷۴ تا به امروز مرخصی زایمان زنان بیمه شده به ۱۲۰ روز افزایش یافته و همچنان مستحق دریافت کمک بارداری هستند.

حضور و غیاب بیمه بیکاری

افراد بیمه شده ای که برای مدتی شامل دریافت حق بیمه بیکاری می شوند باید هر ماه سر تاریخ و ساعت مشخصی به واحد معرفی شده بیمه مراجعه کرده و در سامانه حضوروغیاب عدم شاغل بودن خود را ثبت نمایند و اگر برخلاف این امر انجام شود فرد شامل دریافت حق بیمه بیکاری نخواهد بود. اما چناچه به دلایل زیر نتواند مراجعه کند می تواند به کاربر مربوطه در اسرع زمان اطلاع دهد :

 • فوت اقوام
 • بیماری
 • حوادث غیر مترقبه و بازداشت موقت
 • ازدواج و سفر و …
محاسبه اضافه کار | آرین سیستم

محاسبه اضافه کار | آرین سیستم

فرمول محاسبه اضافه کار

در نحوه محاسبه اضافه کار طبق قانون کار و ماده ۵۹ ، با وجود شرایط لازم زیر در روش محاسبه اضافه کاری کارگر مجاز است ضمن اطلاع از نحوه محاسبه اضافه کار مبلغ اضافه کاری را در پایان ماه دریافت کند.

 • موافقت کارگر
 • پرداخت ۴۰% اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی

در محاسبه اضافه کاری لازم به توضیح است مجموع ساعت کارکرد ماهیانه ۱۹۲ در فرمول اضافه کار می باشد و ۱٫۴ توسط اداره کار و با نظر کارفرما در محاسبه اضافه کار تعیین می شود.

فرمول محاسبه اضافه کاری=حقوق پایه (مزایای مستمر) / ۱۹۲ *۱٫۴*کارکرد اضافه کاری شخص

دانلود رایگان نرم افزار حضور و غیاب پرسنل

یکی از ملزومات هر شرکت استفاده از نرم افزار حضور و غیاب برای کنترل تردد و ثبت ساعت حضور غیاب پرسنل برای محاسباتی همچون محاسبه اضافه کاری طبق قانون کار می باشد. محاسبه فرمول اضافه کاری و حقوق و مزایای پرسنل با استفاده از نرم افزار حضور و غیاب رایگان در انتهای ماه محاسبه می شود. هم اکنون انواع دانلود رایگان نرم افزار حضور و غیاب به صورت اثر انگشت و تشخیص چهره جهت انجام اموری همچون محاسبه اضافه کار طبق قانون کار موجود است.

دانلود مقاله قانون کار و پرسش و پاسخ های اضافه کاری

دانلوددانلود فایل : مقاله قانون کار
فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت
دانلوددانلود فایل : پرسش و پاسخ های ساعت کار و اضافه کاری
فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *