آموزش مالیات بر ارزش افزوده + معاملات خرید و فروش فصلی | آرین سیستم

آموزش مالیات بر ارزش افزوده + معاملات خرید و فروش فصلی | www.evat.ir

مالیات یکی از مهم ترین منابع درآمد دولت ها محسوب می شود. تداوم در دریافت مالیات توسط دولت باعث بهبود برنامه ریزی در امور مختلف کشور خواهد شد. مالیات های دریافتی توسط دولت به دو نوع مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم می شود. مالیات مستقیم را مالیات بر درآمد یا مالیات بر ثروت نیز می نامند. مالیات های غیر مستقیم به مالیات هایی گفته می شود که به صورت غیر مستقیم بر روی درآمد افراد تاثیر می گذارد. یکی از انواع مالیات غیر مستقیم مالیات بر ارزش افزوده است. به دلیل اهمیت این موضوع و تاثیری که در جامعه دارد ، در این مقاله به معرفی قانون مالیات بر ارزش افزوده و نحوه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده می پردازیم.

ارزش افزوده چیست؟  

بر اساس قوانین مالیات برارزش افزوده ، اختلاف بین ارزش محصول و خدمت ارائه شده در یک دوره ارزش افزوده نامیده می شود. به بیان ساده تر ارزش افزوده به مبلغی گفته می شود که در مراحل مختلف تولید محصول به آن افزوده می شود. این مبلغ به قیمت واقعی محصول افزوده می شود و در نهایت قیمت نهایی به دست می آید.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات ارزش افزوده به مالیات غیر مستقیمی گفته می شود که به ارزش افزوده کالا و خدمات تعلق می گیرد. این مالیات در طی مراحل مختلف ساخت کالا و ارائه خدمت ایجاد شده و توسط مشتری و بر اساس روال خاصی به حساب دولت واریز می شود. هر ساله نرخ مالیات بر ارزش افزوده توسط دولت تعیین می شود و در مراحل مختلف از مشتری دریافت می شود.

سایت ارزش افزوده | آرین سیستم

سایت ارزش افزوده | آرین سیستم

معافیت از مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس قوانین مالیات بعضی کالا و خدمات به خاطر دلایل زیر نیاز به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ندارند:

 • کاهش خصوصیت تنازلی مالیات بر ارزش افزوده
 • کاهش تاثیر تورمی و برای حمایت از افراد کم درآمد
 • کاهش هزینه های مختلف اجرا و دریافت مالیات

 

صورت معاملات فصلی

اخیرا سازمان مالیات کشور توجه بسیاری بر رضایت مودیان داشته است و با استخدام افراد کارشناس برای تعیین و محاسبه دقیق میزان مالیات تلاش می کند. یکی از انواع مختلف این مالیات ، مالیات خرید و فروش فصلی است. گزارشات فصلی یکی از اسناد مهم در اقتصاد کشور به شمار می آید. گزارش خرید و فروش فصلی نشان دهنده شفافیت اقتصادی و ایجاد عدالت در دریافت و پرداخت مالیات است و اطلاعات لازم را به دولت ها برای تصمیم گیری و رسیدن به اهداف ارائه می دهد.

ثبت نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

برای ثبت نام ارزش افزوده پس از ورود به سامانه مالیات بر ارزش افزوده ، مراحلی را باید طی کرد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. پیش ثبت نام: برای انجام این مرحله نیاز به تکمیل اطلاعات زیر است:
 • اطلاعات اشخاص حقوقی مانند نام شرکت یا موسسه ، شماره اقتصادی ، شماره شناسایی مدیر عامل شرکت ، نام و نام خانوادگی مدیر عامل و محل ثبت
 • اطلاعات اشخاص حقیقی مانند نام و نام خانوادگی ، نام فروشگاه یا دفتر ، شماره جواز ، شماره اقتصادی و شماره ملی. برای انجام این مرحله نیاز به کد اقتصادی است که پس از ورود به سامانه کد اقتصادی را می توان دریافت کرد.
 1. دریافت دعوت نامه: پس از انجام پیش ثبت نام در سامانه ارزش افزوده و دریافت کد رهگیری ، دعوت نامه ای که شامل نام کاربری و رمز عبور است به آدرس مودی ارسال می شود.
 2. تکمیل ثبت نام: پس از دریافت دعوت نامه ، مودیان می توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده فرایند ثبت نام خود را تکمیل کنند.

با توجه به اهمیت و تاثیری که مالیات بر ارزش افزوده در اقتصاد کشور دارد ، در این مقاله به معرفی و نحوه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده پرداختیم. برای آموزش بیشتر در این زمینه به ارائه یک فایل pdf راهنمای ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده و یک فیلم آموزشی در این زمینه پرداختیم. امیدواریم مطالعه این مقاله مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته باشد.

دانلود آموزش مالیات بر ارزش افزوده

دانلوددانلود فایل : مالیات ارزش افزوده
فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت

1 پاسخ
 1. کریمی
  کریمی می گوید:

  با سلام
  آیا جمع گزارش صورت معاملات فصلی و گزارش ارزش افزوده باید یکی باشد؟ و چه مواردی در هر یک از گزارشات باید ارائه شود؟
  متشکرم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *